Ile kosztuje wymiana pieca?

Temat wymiany pieca na nowy, ekologiczny jest w ostatnim czasie bardzo popularny. Coraz więcej osób decyduje się wymienić dotychczasowe “kopciuchy” na ekologiczne i bardziej ekonomiczne kotły. Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Wymiana pieca na nowy to bardzo dobry pomysł. Przede wszystkim, możemy w ten sposób zadbać o powietrze, jakim oddycha nasza rodzina oraz sąsiedzi. Ponadto, możemy spodziewać się znacznego zmniejszenia kosztów ogrzewania. Dlaczego?

Wydajność nowoczesnych kotłów

Jednym z najistotniejszych argumentów jest właśnie wydajność nowoczesnych kotłów. Co więcej, korzystając z najnowocześniejszych rozwiązań, jak w przypadku pieca zgazowującego drewno możemy spodziewać się zmniejszenia dotychczasowych rachunków za ogrzewanie co najmniej o połowę. Nowoczesny kocioł zgazowujący drewno nie tylko jest bardziej szczelny i skuteczniej pozyskuje energię cieplną ze spalanego drewna, ale dodatkowo zgazowuje drewno. Co to oznacza?

Piec zgazowujący drewno – co to oznacza?

Kocioł zgazowujący drewno ma znaczącą przewagę nad tradycyjnymi piecami. Spalanie w nim przebiega w dwóch etapach. Na początek w komorze wsadowej następuje niecałkowite spalenie drewna. W tym czasie uwalniają się gazy. Te z kolei są spalane dodatkowo w komorze wtórnej. W ten sposób to samo paliwo jest efektywniej spalane, oddaje więcej energii cieplnej, a mniej gazów uwalnianych jest do atmosfery. Można nawet powiedzieć, że piec zgazowujący drewno ogrzewa dom dwukrotnie, spalając każdy kawałek drewna.

Koszt ogrzewania nowoczesnym piecem

Pozyskując więcej energii z każdego polana drewna, możemy spodziewać się, że nasze koszty ogrzewania znacząco zmniejszą się. Piec będzie efektywniej i wydajniej pracował, a pozyskane ciepło ogrzeje nawet całkiem spory dom. Pamiętajmy jednak, aby stosować odpowiedni gatunek drewna oraz stopień jego wysuszenia. Producenci kotłów wskazują, jakie gatunki drzew będą nadawać się najlepiej do wykorzystania podczas ogrzewania domu.

Ile kosztuje wymiana pieca?

W zależności od wielkości domu, możemy wybrać mniejszy bądź większy piec. Kotły różnych producentów różnią się między sobą cenami. Jednak z całym osprzętem, zbiornikiem buforowym i montażem koszt wymiany pieca może oscylować od 5 000 zł do nawet 35 000 zł. Wszystko uzależnione jest od wielkości pieca i zbiornika, jego mocy nominalnej oraz sprawności. Pamiętajmy przy tym, że są to piece proekologiczne, a sprawność pieca zgazowującego drewna może przekraczać nawet 90%! Jest to więc opłacalna inwestycja.